Zmiany po roku
zaloguj
Choć jeszcze nie skończyliśmy poddasza to napiszę kilka uwag praktycznych.
Profile powinny mieć grubość minimum 0.5 mm, profile 0.4 mm gną się praktycznie w rękach.
Obróbka okien - najcieplej jest robić obróbkę okien robiąc tzw. próg (http://www.seka.net.pl/Gallery/wykonczenie_remonty_i_instalacje/06_wykonczenie_zabudowa_karton_gips/photo2.jpg) , my tego nie robiliśmy ze względów estetycznych (nie podoba nam się taka obróka). Górę robiliśmy w poziomie , dół praktycznie w pionie. Boki z lekkim rozejściem co dużo lepiej wygląda niż 90 stopni. Aby kontrolować i ustawić rozejście jest prosty patent. Jeżeli okno dachowe jest wstawione w pionie (sprawdzić poziomicą) wystarczy otworzyć je o 180 stopni i mierzyć ile jest od krawędzi okna do boku profila UD (mierzymy w 2 miejscach na dole i na górze) . Otwarte okno a konkretnie jej bok, uchylając bardziej lub mniej jest naszym punktem odniesienia.
U nas np. od krawędzi okna do profila UD ustawiamy na wszystkich oknach 3 cm. Dokręcając próbnie płyty na boki, takie rozejście najlepiej w naszym wypadku wyglądało.
Profile UD dookoła okna montuje z profilami CD na sztywno przy użyciu 3 mm nitów. Najpierw wstępnie je ustawiając skręcam je pchełkami (małe wkręty do profili), kontroluje wymiary (rozstaw na dole, rozstaw na górze, rozejście boków przy pomocy krawędzi okna) i jak jest ok to nituje a pchełki na koniec wykręcam.
Do profili UD przyściennych do pustaków ceramicznych są specjalne kołki do pustych przestrzeni, trzymają jak diabli w przeciwieństwie do zwykłych kołków.
Sufity i haki na oświetlenie - tu jest kilka rozwiązań, najbardziej profesjonalne to haki typu parasol tego typu: http://www.e-metal.pl/kolek-typ-parasol-hak-otwarty-m4x75mm-do-gipskarto,3,79846,79853 które można umiejścić w profilu lub gdy akurat nie wypada w miejscu profil to przedłużamy haki przy pomocy takich nakrętek ( http://www.fis-technika.pl/pl/p/ZLACZKA-PRZEDLUZAJACA-VM-M8-OP.100-SZT./2446 ) w metalowym mają na sztuki i przy użyciu pręta. Wiercimy w podłodzę strychy otwór i montujemy taki przedłużany hak zaczepiając go na podłodze strychu dużą podkładką i nakrętką.
Pozimowanie sufitów - my robiliśmy to bez lasera, potrzebna szlaufwaga czyli prostą rurka eleastyczna z menzurką do której nalewa się wodę: http://allegro.pl/poziomica-poziomnica-wodna-z-wezem-15-m-szlaufwaga-i5055885574.html
Pozwala to ustawić poziom - wysokość sufitów w każdym pomieszczeniu jednakowo. Zaczynamy od zrobienia kreski na wysokości około 2.3 metra w 1 dowolnym pomieszczeniu. Następnie za pomocą szlaufwagi przenosimy na wszystkie pomieszczenia. W ten sposób mamy punkt odniesienia w każdym pomieszczeniu. Następnie warto sobie sprawdzić wysokość jętek do tego punktu w każdym pomieszczeniu. W pomieszczeniu w którym ta odległość jest najmniesza , odmierzamy od jętki opuszczenie sufitu, np. jeżeli chcemy ocieplić 10 cm dodatkowo (czyli między jętkami 18 cm + 10 cm pod jętkami) to najlepiej opuścić w tym miejscu sufit o jakieś 13 cm. Oznaczamy te 13 cm niżej od jętek, i mierzymy ile jest między naszym punktem referencyjnym (ustawione na 2.3) a tą kreską o 13 cm w tym przypadku niżej niż jętki. Tą odległość przenosimy w każdym pomieszczeniu , tzn. dodajemy te kilkanaście / kilkadziesiąt centrymetrów do góry od punktu referencyjnego w każdym pomieszczeniu. Mamy wysokść na którą należy przykręcić profile przyścienne UD ! :) Teraz szlaufagą wystarczy je przenieść do każdego rogu pomieszczenia, odznaczyć poziom od rogu do rogu linią i można już kręcić profile przyścienne UD30 :)
Skosy
Przykładamy listwę np. długą poziomicę poprzecznie do kroki i tak aby dotykała ściany. Od dolnej części poziomicy odrysowujemy linię na ścianie przy skosie. Robimy to w 2 miejscach (na górzy i na dole w okolicy ścianki kolankowej). Łączymy 2 punkty i mamy płaszczyzne krokwi odrysowaną na ścianie. Tu analogicznie dodajemy odległość na dodatkowe ocieplenie, jak 10 cm, to dodajemy z 13 cm i rysujemy linię równoległą do tej odrysowanego na ścianie płaszczyzny krokwi. Mamy już na jednej ścianie skos pod profil przyścienny UD. Teraz go trzeba przeniesć na drugą ścianę która jest naprzeciwko :)
Robimy to w taki sposób że w miejscu w którym przecina się odrysowana na ścianie linia pod profil UD skosu z linią pod profil UD sufitu robimy przy pomocy poziomicy pionową linię w dół.
W rogu ściany kolankowej , między ścianą na której zrobiliśmy tą linię w dół a ścianą kolankową, na wysokości w którym linia skosu obniżonego styka się z ścianą kolankową robimy znak. W tym miejscu robimy poziomą kreskę do pionowej linni którą wcześniej odrysowaliśmy. Mierzymy jej długość - załużmy dla łatwiejszego zrozumienia że to 130 cm
Oznaczony punkt w rogu przenosimy szlaufwagą na drugi róg ściany kolankowej
Teraz od tego punktu w rogu drugiej ściany kolankowej rysujemy poziomą kreskę na tą samą długość czyli 130 cm. W miejscu gdzie jest 130 cm robimy pionową kreskę do góry. Kreska do góry robi nam punk przecięcia z poziomą kreską którą na początku wyznaczaliśmy pod profil przyścienny UD sufitu. Łącząć te przcięcie z kreską od której robiliśmy w rogu ścianki kolankowej poziomą linię mamy przeniesiony skos na drugą scianę.
Mam nadzieje że czegoś nie pomyliłem.
CDN
Witam Was serdecznie,
Nasz roleks wreszcie "ubrał się" i już nie straszy czerwoną cegłą. Ekipa spisała się na medal- po tygodniu elewacja zrobiona, inwestorzy zadowoleni a to najważniejsze.
No ale ale co ja tu będę pitu pitu wrzucam foty. W miejscach gdzie nie ma tynku planujemy dać drewniane/drewnopodobne elementy być może będzie to deska elewacyjna austrotherm czyli styropian z zewnętrzną powłoką imitującą drewno. Ale to jeszcze w fazie analizy. Cokół tak jak już wcześniej wspominałam będzie wykończony płytkami takimi jak komin czyli stegu california. Oczywiście zarówno cokół jak i deski pojawią się w tak zwanych lepszych czasach czyli raczej nie prędko ;)
Tynk to Cersanit Gobi 1 tzw. "ciepły biały" :) wypatrzony w naszej miejscowości na innym domku, zapytaliśmy właścicieli zostawiając liścik co to takiego- polecam ten sposób na wybór tynku niestety zdjęcia i internet nigdy nie oddadzą prawdziwej barwy bo wiele zależy od naświetlenia w danym momencie.
Parapety i tynk z bliska
Obiecane zdjęcie dla marceliny- tyle odstają barierki :)
Niebawem pojawią się także barierki na balkonie.
Buziaki :)
Witam Was serdecznie,
Panowie od ocieplenia szaleją, wczoraj okleili styropianem prawie całego roleksa. Robota idzie aż miło :) Pracują w formie nocowania u nas na działce (przywieźli swój domek na kółkach) od wczesnych godzin porannych do wieczornych. Co prawda z racji święta wracają do siebie, ale w przyszłym tygodniu zamierzają kończyć :)
Teraz już widać jak będzie wyglądał cokół, który obniżyliśmy w stosunku do projektu na całości oraz dodatkowo na garażu zróżnicowaliśmy wysokość w stosunku do cokołu na części mieszkalnej. Chcemy aby na elewacji wzrok bardziej przyciągały drewnopodobne elementy niż cokół.
Tutaj na pierwszym planie- wesoła twórczość naszej ekipy :)
Pozdrawiamy i życzymy pogody na nadchodzący dużymi krokami długi weekend :)